GCOLA Committee Structure

2019 to 2020

One of the outcomes of the GCOLA strategic planning session in November 2014 was the establishment of a new Board committee structure.  Each committee is chaired by a Board member and can include both Board and volunteers who are not Board members.  The following are the on-going committees: 

A.I.S. Committee – Aquatic Invasive Species prevention and containment

Communications Committee – Website, newsletter, general mailings

Finance/Audit – Budgets, audit, endowment fund

GALA – Gala, silent auction, raffle

Membership – Promote membership growth

Safety/Recreation – Buoy system, safety classes

Environment – Water testing, lakeshore restoration, tree program, environmental

Fisheries - Facilitate communications to and from the DNR Fisheries Division


In addition there are three “ad hoc” committees that will meet as needed to address the specific needs of the committee.  These committees include only board members and are the following:

Executive Committee – Strategic Plan, annual meeting

Nominating Committee – Recommend new board members

Bylaws Committee - Responsible to keep the mission statement and bylaws current


The members of each of the committees are shown below.  If you are interested in volunteering to help with or serve on one of the on-going committees, please contact that committee chairperson.

On-Going Committees
* Non-Board Member

A.I.S. COMMITTEE

Steve Allex (Chair)
  218-829-2612

Robert Eliason
Sheila Johnston
Bob Toborg

MEMBERSHIP
Jane Edwards (Chair)
  832-541-5766

Marv Meyer
Linda Harrier 

SAFETY/RECREATION
Bob Toborg (Chair)
  218-963-3542

Jay Chaney (Co-Chair)
Rosemary Goff

GALA COMMITTEE
TBD

ENVIRONMENT
Sheila Johnston (Chair)
   612-226-6571 
Steve Allex
Kris Driessen *
  (Lake Steward)
Jane Edwards (Loons)

Robert Eliason (EOD, Loons)
Dorothy Whitmer *
  (Lake Steward)

FISHERIES
Chuck Herrig (Chair)   
   612-396-9105
Uldis Birznieks
Ken Stover *

COMMUNICATIONS
John Ingleman (Chair)
    218-963-9441
Dave Anderson *

Sue Friedrichs
Rosemary Goff
Linda Harrier

FINANCE/AUDIT
Marv Meyer (Chair)
    218-828-9577
Uldis Birznieks

Sue Friedrichs

Rosemary Goff
John Ingleman

LEGISLATIVE

Uldis Birznieks (Chair) 

    218-829-8193 

Steve Frawley

Dave Hoelmer*

Doug Johnston*

Jon Mendel*

Ad-hoc Committees

EXECUTIVE COMMITTEE
Chuck Herrig (Chair)  

  612-396-9105

Linda Harrier (Vice Chair)

Uldis Birznieks
Kevin Egan*  (Legal Counsel)

Sue Friedrichs

Rosemary Goff

NOMINATIONS

Steve Frawley (Chair)
   612-750-2633
John Ingleman
Jay Chaney

BY-LAWS COMMITTEE
Robert Eliason (Chair)
    218-568-7868

Uldis Birznieks

Sue Friedrichs

Rosemary Goff

Bob Toborg

©2019 Gull Chain of Lakes Association - All Rights Reserved 

 PO Box 102  -  Nisswa, MN 56468  -  Phone: 612-751-6156

 Email: info@gcola.orgPrivacy Policy